Aerosmith – 1971 – The Road Starts Hear

The Road Starts Hear (za mě celkem vtipný a výstižný název) je v roce 2022 vydaná nahrávka Aerosmith, nahraná (podle bookletu) v říjnu 1971 v Bostonu, i když literatura zmiňuje i variantu únor nebo květen 1971 v rámci zvukové zkoušky v Lowell, Massachusetts. Jedná se zřejmě o nejstarší nahrávku Aerosmith vůbec, i když je zmiňována i nahrávka živého vystoupení v listopadu 1970 (Mendon, Massachusetts). Ať tak či tak, jedná se o unikátní příležitost slyšet ranné Aerosmith, již v klasické sestavě a v dobré zvukové kvalitě.

https://store.aerosmith.com/collections/1971-the-road-starts-hear

Aerosmith - The Road Starts Hear

Aerosmith byli tehdy na začátku své kariéry, hráli v tělocvičnách vysokých škol a studentských klubech a vše byla spíše zábava a velká party. Ranná historie Aerosmith je celkem dobře zdokumentována v různých vzpomínkových rozhovorech a článcích, často lépe než třeba druhá polovina 70. let, nad kterou se vznáší drogová mlha. Pro začátek kariéry je také důležitá stylizace do Rolling Stones a vliv kapel jako Yardbirds nebo Led Zeppelin.

Intro zachycuje hospodský nebo klubový ruch, podkreslený jamující kapelou připravující se na hraní a přes Albatross od Fleetwood Mac přechází Aerosmith k první skladbě Somebody, kombinující v sobě rock a blues, prostor dostane i tamburína. Následuje cover bluesového standardu Reefer Head Woman, což je valivá skladba v pomalejším tempu, s harmonikou a vypjatým, procítěným a naléhavým zpěvem. Dalším coverem (tehdy se to tak ale nebralo, viz i první tři, čtyři desky Beatles) je Walkin’ The Dog s r’n’r refrénem; dechy, tamburína, flétna (podle některých ve stylu The Doors) a další další dechy skladbě dodávají až psychedelickou náladu. Movin’ Out má zajímavé stupňování zpěvu a vnitřní pnutí, charakteristický riff i melodickou linku, je to taková až dramatická a dosti výrazná skladba.

Major Barbara je určitě nejméně známá skladba z této kolekce, nevyšla totiž na žádné řadovce, byla sice později nahraná při nahrávání alba Get Your Wings ale nebyla na něm použitá, takže se objevuje na Pandoras Box a v živé verze na Classics Live. Je to taková spíše křehká skladba (zpívanka), pomalé až houpavé blues, skoro odrhovačka, podle bookletu „country-blues anomaly“, zakončená krátkou a zrychlující se Here We Go Around The Mulberry Bush. Ale kolem a kolem je to vlastně docela dobrá skladba, takže nevím, proč nebyla nakonec někdy použita. Závěr tvoří dvě velmi slavné skladby hrané dodnes – balada Dream On a rocková Mama Kin – už tehdy hotové skladby. Dream On je zachycena s drobně odlišným textem a závěrečnou částí, ze které vznikne později You See Me Cryin’ (na albu Toys In The Attic) – piano a zpěv v Dream On měl vždy velkou sílu. Mama Kin patří k nejlepším (a mým nejoblíbenějším) skladbám Aerosmith vůbec, s obrovským drivem, melodickým i rytmickým potenciálem – Tyler už tady ukazuje svůj cit pro frázování (k dokonalosti dotažený na Walk This Way), však také začínal jako bubeník a podle vlastních slov ukazoval Joey Kramerovi různé bubenické fígle.

Zvuk nahrávky samozřejmě odpovídá době vzniku a tomu, že jde o živák, což zpochybňuje jak booklet tak další dostupná literatura. Nahrávka má dosti bluesový základ ale použití dechů, piana a perkusí jí dává tak trochu atmosféru hippies a psychadelie a v konečném důsledku se mi nahrávka docela líbí, určitě to není CD do počtu zajímavé jen tím, že jde o historickou raritu. Ale možná je to i tím, že Aerosmith poslouchám docela často a tak už se mi to dostalo pod kůži.

CD (a počítám, že i LP) je vybaveno obsáhlým bookletem s dobovými fotografiemi a doprovodným textem o nahrávce a ranné historii kapely. Je zde zmiňovaný silný vliv kapel jako The Rolling Stones, Fleetwood Mac, Jeff Back Group, The Who a Led Zeppelin, jejichž třetí deska (Tylera s Perrym) inspirovala ke skladbě Movin’ Out (první společná skladba Tylera s Perrym a jediná společná na této nahrávce). Booklet obsahuje krátké zmínky o inspiraci k většině skladeb, ať už původních nebo coverů včetně vysvětlení osudu Major Barbara a dalších zajímavostí.

Pět zachycených skladeb se objevilo na debutu Aerosmith (Somebody, Walkin’ The Dog, Movin’ Out, Dream On a Mama Kin), Reefer Head Woman se objevila na Night In The Ruts a Major Barbara až na Classics Live, resp. na Pandoras Box. Pozdější verze se tu více, tu méně liší ale klasický rukopis je více než znatelný i na této velmi rané verzi.

Tracklist
1. Intro
2. Somebody – vlastní skladba (Steven), na debutu
3. Reefer Head Woman – cover
4. Walkin’ The Dog – cover
5. Movin’ Out – vlastní skladba, (první společná Steven, Joe), na debutu
6. Major Barbara – vlastní skladba (Steven)
7. Dream On – vlastní skladba (Steven), na debutu
8. Mama Kin – vlastní skladba (Steven), na debutu

Series Navigation<< Aerosmith – Just Push Play VinylAerosmith – 1973 – Aerosmith >>
This entry is part 2 of 4 in the series Aerosmith
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.