Alice Cooper – 1980 – Live In El Paso

Do nové dekády vstoupil Alice Cooper změnou stylu a výrazových prostředků na nové desce „Flush the Fashion“. Absorboval do své tvorby vlivy new wave a post-punku a připravil desku bez balad, koncerty pak bez teatrální horrorové show. Věděl, že je to risk a že se to starým fanouškům nebude líbit, ale změna prý byla nutná. Jenže jak se ukázalo, první polovina 80. let patří ke slabším etapám jeho kariéry.

Po vydání desky vyrazil Alice Cooper na turné a první koncert (4. června 1980, El Paso County Coliseum v El Paso, Texas) byl nahrán, odvysílán v rádiu (v rámci Supergroups in Concert Series) a později vydán na (dvoj) CD. Zvukově solidní záznam obsahuje pět krátkých rozhovorů s Alicem, které trochu rozbíjejí plynulost a návaznost koncertu, dva instrumentální jamy a dva medley, resp. spojení dvou skladeb. Každopádně jde o celkem pěkný digipack s doprovodným komentářem a pár fotkami dokumentujících vizuální proměnu Alice Coopera. 

Alice Cooper - 1980 - Live In El Paso

Live In El Paso

Po instrumentálním úvodu následují spíše krotké skladby ve zvukovém hávu přelomu 80. let s vlivem post-punku a new wave. Pořád je to ale Alice Cooper se vším, co k němu patří včetně energie, i když to působí místy lehce unaveně. Jenže ono to nakonec zní docela fajn, skladby jsou trošku hutnější a valivější. Díky podkreslení osmdesátkovými klávesami a strohou syrovostí new wave to vyzní zase trochu jinak, svěže a neotřele.

Za zmínku stojí třeba sedmdesátková balada „You And Me“, disco-gothic „Pain“ s klávesami, razantní letitá předělávka „Talk Talk“ nebo polo akustická balada „I Never Cry“ s klavírem – podobných skladeb s čistým zpěvem a až barovou atmosférou je na CD více. Svůj prostor však  dostanou i razantní a hutné kytary nebo kytarová sóla, například v „I’m Eighteen“. Některé skladby jako „Gutter Cat vs. the Jets“ nebo „Clones (We’re All)“ doplňují podivné a zneklidňující klávesy, další skladby zase přinášejí syrový rock, teatrální a temné motivy nebo více new wave atmosféru.

Druhá půlka koncertu obsahuje známější skladby jako (jeden z prvních hitů Alice Coopera) „I’m Eighteen“, „Billion Dollar Babies“, procítěná balada „Only Women Bleed“, „ Under My Wheels“; závěr pak patří dvojici „Elected“ a „School’s Out“. I tyto skladby dostaly trošku jiný, dobově aktuální háv.

Alice Cooper - 1980 - Live In El Paso

Interview

Záznam je rozdělen pěti interview – většina nemá ani minutu. Vždy jde o jednu otázku a tak se dozvíme něco o tom, jaký je rozdíl být Alice Cooperem ve studiu a na pódiu, o kariéře (v TV) – prý má ve svém domě přes dvacet TV a sleduje je, co způsobilo jeho úspěch, o golfu, nebo o tom, proč má na koncertě všechny ty monstra.

Alice Cooper - 1980 - Live In El Paso

…

Přelom 70. a 80. let nebyl u Alice Coopera nic moc, ale teď, po dlouhé době mi to (takhle ze živáku) přijde celkem zajímavé. Ty velké hity to kdyžtak „zachraňují“, a slyšet je ve zvukovém hávu začínající 80. let (s klávesami) je svým způsobem osvěžující. Skladby z konce 70. let a alba „Flush The Fashion“ mi až tak moc neříkají, postupně z koncertního repertoáru vypadaly (po turné 1981/82 Special Forces). Tedy až na výjimku Pain, kterou Alice mnohem později znovu zařadil do koncertního setu.

Je to jiný Alice než ten dnešní, svým způsobem zábavný a experimentální. Samozřejmě, experimenty nemusí vždy vyjít, ale proto jsou zábavné, dnes už je to tak trochu sázka na jistotu, což ale nemyslím špatně.

Tracklist

  1. DJ Intro
  2. Instrumental – obsahuje pasáže z „Elected“
  3. Grim Facts — Flush the Fashion (1980)
  4. Go to Hell — Alice Cooper Goes to Hell (1976)
  5. Guilty — Alice Cooper Goes to Hell (1976)
  6. Interview
  7. You and Me — Lace and Whiskey (1977)
  8. Pain — Flush the Fashion (1980)
  9. Talk Talk — Flush the Fashion (1980) (cover od The Music Machine)
  10. I Never Cry — Alice Cooper Goes to Hell (1976)
  11. Interview
  12. I’m Eighteen — Love It to Death (1971)
  13. Gutter Cat vs. the Jets — School’s Out (1972)
  14. Clones (We’re All) — Flush the Fashion (1980)
  15. Nuclear Infected — Flush the Fashion (1980)
  16. Interview
  17. Billion Dollar Babies/I Love the Dead — Billion Dollar Babies (1973)
  18. Only Women Bleed — Welcome to My Nightmare (1975)
  19. Interview
  20. Under My Wheels — Killer (1971)
  21. Instrumental
  22. Dance Yourself to Death — Flush the Fashion (1980)
  23. Road Rats — Lace and Whiskey (1977)
  24. Sick Things — Billion Dollar Babies (1973)
  25. Is It My Body — Love It to Death (1971)
  26. Interview
  27. Devil’s Food/The Black Widow — Welcome to My Nightmare (1975)
  28. Elected — Billion Dollar Babies (1973)
  29. School’s Out — School’s Out (1972)
Alice Cooper - 1980 - Live In El Paso

Alice Cooper

Alice Cooper – 1979 – Inside Out Live Alice Cooper – 2018 – A Paranormal Evening With Alice Cooper at the Olympia Paris
This entry is část 3 z 4 in the series Alice Cooper
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.